Informacje praktyczne

Najważniejsza w pielgrzymowaniu jest sfera duchowa, nie da się jednak ukryć, że to także ogromne przedsięwzięcie logistyczne dla organizatorów i duży wysiłek fizyczny dla uczestników. Żeby spokojnie odbywać nasze rekolekcje w drodze, musimy więc poczynić trochę całkowicie przyziemnych przygotowań.

Zapisy

Zapisy na pielgrzymkę ruszają 3 sierpnia i odbywają się W KOŚCIELE ŚW. ANNY – SALKA NA LEWO OD WEJŚCIA DO KOŚCIOŁA (w środku) – PRZY ZAKRATOWANYCH DRZWIACH KIOSKU (Tam gdzie dawniej zapisywano na pielgrzymkę) w godzinach 10.00-20.00. Po uiszczeniu opłaty pielgrzym otrzymuje legitymację i znaczek, a także wszelkie potrzebne informacje.
Opłaty
Łącznie na pielgrzymkę w Jajecznicy trzeba przeznaczyć ok. 200 zł (dzieciom do 12 roku życia przysługują zniżki), z czego 130 zł to wpisowe i pokrycie kosztów transportu bagażu, które uiszczają wszyscy pielgrzymi 17-tek, a 70 zł to pieniądze, które przeznaczamy na zakup produktów na kolacje i śniadania. Dzięki temu jedyne koszty, jakie będziemy musieli ponosić na trasie to zakup napojów i dodatkowych przekąsek.

Zarówno szczegóły dotyczące zapisów, jak i wysokość opłat, mogą ulegać zmianie, dlatego przed udaniem się na zapisy radzimy odwiedzić nasz profil na Facebooku, gdzie staramy się umieszczać na bieżąco wszelkie informacje.

Bagaż

Na pielgrzymce będziemy potrzebowali dwóch bagaży – dużego podróżnego, który odbieramy po przyjściu na nocleg i oddajemy na ciężarówkę rano przed wymarszem oraz małego podręcznego, w którym powinno zmieścić nam się wszystko, czego będziemy potrzebowali na szlaku. Muszą się w nich koniecznie znaleźć:

Bagaż podróżny: Po jednej koszulce i zmianie bielizny na każdy dzień (rzeczy bardzo się brudzą, a nie ma możliwości robienia prania), ciepła bluza, wygodne ubrania (przy ich doborze trzeba pamiętać, że na pielgrzymce obowiązuje skromny, niewyzywający strój) wygodne, wypróbowane buty (nie nowe i nigdy nienoszone), klapki, by wieczorami stopy mogły odpoczywać, latarka, kosmetyki itp.

Oprócz plecaka: śpiwór, karimata lub materac, miska do mycia, ewentualnie namiot.

Bagaż podręczny: Kubek, menażkę, sztućce, pojemnik na wodę, okrycie przeciwdeszczowe, nakrycie głowy, krem przeciwsłoneczny, różaniec, wilgotne chusteczki, papier toaletowy, środki opatrunkowe i leki.

5 konserw i 2 dżemy – to do wspólnego zapasu, z którego będziemy korzystać podczas śniadań i kolacji w pokoleniach. (Warto przy zakupie konserw pamiętać, że sami będziemy to później jedli i nie brać byle czego).

Bagaż podróżny oddawany jest na samochód 5 sierpnia wieczorem, lub 6 sierpnia przed wymarszem z Warszawy. Bagażówka Jajecznicy zaparkowana jest przeważnie w okolicach Placu Teatralnego w Warszawie i oznaczona żółto-biało-żółtą tabliczką. Wiążące informacje na ten temat udzielane są jednak przy zapisach.

Posiłki

W Jajecznicy śniadania i kolacje organizowane są w pokoleniach i w ich przygotowanie włączają się wszyscy członkowie tychże. Wszystkie potrzebne produkty wydawane są przedstawicielom pokoleń z samochodu wieczorem od razu na dwa posiłki. Śniadanie robi się na pierwszym postoju lub przed wymarszem, kolację po przyjściu na nocleg, gdy już wszyscy się rozpakują i umyją.

Codziennie na pielgrzymów czeka ciepły posiłek. Po południu grupy zatrzymują się na postój obiadowy. Posiłki wydawane są z pielgrzymkowej kuchni polowej, z samochodów i stołów z jedzeniem przygotowanych specjalnie na nasze przyjście przez okolicznych mieszkańców, lub w domach gospodarzy, którzy zgodzili się przyjąć pielgrzymów. W tym ostatnim przypadku grupa dzielona jest przez porządkowych i kwatermistrzów na kilku-, kilkunasto- lub kilkudziesięcioosobowe podgrupy i odpowiednio rozlokowywana.

Wzdłuż trasy pielgrzymki (szczególnie przez pierwsze cztery dni) często stoją z drobnym darmowym poczęstunkiem mieszkańcy miejscowości. Im dalej od Warszawy tym ich mniej. Częściej pojawiają się za to osoby sprzedające np. naleśniki.

Razem z pielgrzymami trasę pokonuje kilka samochodów zaopatrzeniowych, z których podczas postojów i na noclegach można kupić drożdżówki, pieczywo, owoce, napoje itp.

Noclegi

Grupy nocują w wyznaczonych przez kwatermistrzów gospodarstwach. Rozchodzenie się po okolicy i szukanie noclegu na własną rękę jest niezgodne z regulaminem pielgrzymki, choć może być dopuszczane w pojedynczych, uzasadnionych i zgłoszonych przewodnikowi grupy przypadkach.

Pielgrzymi zgłaszają przy zapisach, gdzie chcą spać – mają do wyboru noclegi w stodołach lub we własnych namiotach. Obowiązuje zasada, że w namiotach nie mogą spać wspólnie pary mieszane (co nie dotyczy oczywiście małżeństw i rodzeństwa).

Doświadczenie pokazuje, że ze znalezieniem miejsca w stodole bywa różnie. Radą na to może być zabranie na wszelki wypadek namiotu, nawet wówczas gdy planujemy spać w stodołach.

Kwestie higieny

Dla wielu osób obawy przed pójściem na pielgrzymkę zaczynają się właśnie w tym punkcie. Powiedzmy więc otwarcie: warunki są spartańskie, ale znośne.

Toalety: Na wszystkich noclegach i większości postojów rozstawiane są Toi Toie. Fakt, że czasem trzeba postać do nich w kolejce, ale naprawdę warto dla dyskusji, które w nich się rodzą. Przenośne toalety są codziennie czyszczone.

Mycie: W wersji standardowej odbywa się w miskach. Bardziej pomysłowi wykorzystują dziecięce dmuchane baseniki lub przenośne turystyczne prysznice. Pomysłowość pielgrzyma nie ma granic! Wodę bierze się ze studni (coraz rzadziej) lub ze szlauchu czy innego ujęcia na podwórku. Dodatkowo część gospodarzy grzeje wodę do mycia, tak że przeważnie nie grozi nam mycie w lodowatej wodzie. Gdy mamy już miskę i wodę, trzeba jeszcze znaleźć ustronne miejsce do ablucji. Zwykle jest nim jakaś komórka lub własny namiot. Bardziej wybredni pielgrzymi mają możliwość skorzystania za dodatkową opłatą z mobilnych pryszniców. Koszt takiej kąpieli to ok. 5 zł.

Powrót z Częstochowy

Formalnie pielgrzymka kończy się wraz z wejściem na Jasną Górę. Emocjonalnie nie kończy się nigdy, ale do domu jednak trzeba jakoś wrócić.

Do Częstochowy dochodzimy 14 sierpnia po południu i większość pielgrzymów chce zostać tu na noc, by uczestniczyć w porannym nabożeństwie w Święto Wniebowzięcia N.M.P. Misjonarze prowadzący naszą grupę starają się, by każdy chętny znalazł do spania kawałek podłogi w którymś z ich domów rekolekcyjnych. Szczegóły ustalane są podczas pielgrzymki.